یوگا

سلام! امیدواریم بتوانیم اطلاعات جامع و کاربردی در زمینه یوگا در اختیارتان بگذاریم .شاد باشید!

انواع یوگا

روش های یوگا

علم و معرفت یوگا ، جهت راهنمایی و هدایت جویندگان به سر منزل مقصود ، روش های گوناگونی از تمرینات و فنون را طراحی و ارائه کرده است.

در اکثر متون یوگا و تنترا روش های اصلی تمرین و سلوک یوگیانه در چهار سنت خلاصه می شود:

 الف -هاتا یوگا

ب- مانترا یوگا

ج- لایا یوگا

د- راجا یوگا

گرچه برخی سنت ها روش هایی را مثل کارما یوگا یا جنانا یوگا را به سنت خود افزوده اند .

الف ) هاتا یوگا

هاتا از دو کلمه تا و ها به معنای نیروی ذهنی و نیروی حیاتی تشکیل شده است.این دو انرژی قدرتمند در مسلک های گوناگون به نام های یین و یانگ ، آیدا و پنگالا ، شیوا و شاکتی ، و با سمبل های ماه و خورشید تعبیر شده اند ، در صورتی که به تعادل و اتحاد برسند ، زمینه ساز انفجاری والا در حوزه انرژی و آگاهی خواهند شد و انسان را به مرحله عالی لز حیات نزدیک می سازند.

در علم هاتا یوگا ، محور سلوک و تمرینات جسم است . هاتا یوگا ، کیمیایی است که تن یوگی را پاک ، سالم ، شاداب و قوی می سازد ، قوای حواس را برمی انگیزد و احساسات را قوی و عمیق می سازد .

در علم هاتا یوگا پنج مرحله برای تخلیص انرژی و آگاهی فردی وجود دارد :

۱- شات کارما (شات کریا)

۲-آسانا

۳- پرانایام

۴- باندا

۵- مودرا

 

شات کارما

مجموعه ای از شش فن است که هر کدام از این فنون شامل مراحل بسیاری است.این فنون وابسته به تن یوگی هستند که سبب ایجاد تعادل در دوشاها ( طبع بدن) می شود به علاوه سبب درک عمیق یوگی نسبت به تن مادی و ارتباط آن با بدن انرژیک است.

  آسانا

مجموعه ای متنوع از حرکات بدنی هستند . این حرکات با الهام از حیوانات و طبیعت و بر اساس ساختار آناتومیک بدن انسان طراحی شده اند.اجرای منظم این حرکات ، دامنه حرکتی مفاصل را افزایش می دهد. سمومی را که در انتهای مفاصل جمع می شوند آزاد می سازد ، انحرافات لگن را تصحیح می کند و در نتیجه ایجاد تقارن در لگن ، انحراف ستون مهره ها و محور کتف و شانه ها برطرف می شود.به این ترتیب انرژی به سهولت در کل سیستم جریان یا فته و احساسی از تعادل ، سلامت و شادابی را ایجاد می کند.

پرانایام

این فنون بر اساس نحوه ، سرعت ، تنظیم متناسب سه جریان (دم ، بازدم و حبس ) و چگونگی تنفس پایه ریزی شده اند که نهایتا در بدن یوگی انرژی آزاد می شود.

این انرژی در صورتی بی خطر خواهد بود که در مرحله آسانا تقارن و تعادل کامل در اسکلت و مدار انرژی  ایجاد شده باشد ، در غیر این صورت پرانایام می تواند غوق العاده خطرناک باشد.

باندا

باندا به معنی قفل است که چهار نوع دارد:

* قفل در ناحیه چانه

* قفل در ناحیه شکم

* قفل در ناحیه عجان

* قفل ترکیبی

منظور از این هنر ، جمع و متمرکز ساختن انرژی حیاتی در مناطق خاص است.کانونی کردن انرژی در مناطق خاص کمک بزرگی در جهت سیلان انرژی است، و یوگی را به حوزه والاتری از درک انرژی می رساند .

مودرا

مخفف دو واژه مود و دراوی است . به معنای حفظ و تداوم تجربه برانگیختگی انرژی است. این فنون بسیار ظریف هستند و یوگی را به سوی درک تجربه های فوق العاده حساس و گاه هیجان انگیزی پیش می برند.

ب) مانترا یوگا

به معنای صوت رهایی بخش است . صوتی که بتواند انرژی ذهن را از بند قالب های محدود آگاهی رها سازد.مانترا دارای انواع مختلف است و در مراحا پیشرفته فقط باید از گورو (پیر و مرشد) دریافت شود .

ج) راجا یوگا

به معنی سرور و پادشاه است . دلیل این نام این است که  ذهن و روان انسان زیربنای تمام فعالیت های جسمی و حسی است و راجا یوگا هم مستقیما بر روی امواج فکر و کنترل ، وارسی و انضباط آن امواج ، کار می کند.تمرینات راجا یوگا نسبت به سایر یوگا ها مشکل تر است زیرا هیچ وسیله کمکی جهت کمک به هوشیاری متمرکز یوگی وجود ندارد و باید مستقیما بر روی امواج و نوسانات ذهنی تمرکز کرده ، نسبت به کیفیات و حالات مختلف ذهن خود ، آ گاه شود.

د) لایا یوگا

در حقیقت همان کوندالینی یوگا است . مفهوم کوندالینی در فرهنگ یوگا این است که هر انسان دارای انرژی عظیم بالقوه ای هستند.این انرژی در اکثر افراد به طور کامل و درست مصرف نمی شود. این سرمایه آسمانی که به سختی به ظهور می رسد همواره سبب سعادت نخواهد شد بلکه ممکن است بسیار مخرب و موجب جنون و بیماری شود.

 

در این وبلاگ سعی بر این است که اطلاعاتی در زمینه هاتا یوگا با تمرکز بر آسانا ها خدمت دوستان ارائه گردد.

شاد باشید !

+ نوشته شده در  شنبه ۳ فروردین۱۳۸۷ساعت 21:59  توسط افرا روغنی  |